- Komerční sdělení -zprávy
HomeRady a NávodyVlhkost v bytě ovlivňuje pohodu i zdraví. Víte, jak ji udržet na...

Vlhkost v bytě ovlivňuje pohodu i zdraví. Víte, jak ji udržet na optimální úrovni?

Trápí vás dráždivý kašel, projevy alergie nebo oslabená imunita? Jednou z příčin může být nesprávná vlhkost ovzduší. Příliš suchý nebo naopak vlhký vzduch dává našemu zdraví pořádně zabrat.

Každý člověk denně spotřebuje až 25 tisíc litrů vzduchu. Drtivou většinu tohoto objemu, 80 až 90%, tvoří vzduch v interiérech. Jeho kvalita je klíčem ke zdravému a spokojenému bydlení. Ne každý však ví, jak doma zdravý vzduch celoročně udržet.

Častým problémem bývá regulace vlhkosti v ovzduší. Přes léto nás trápí vlhko a dusno, v zimě zase suchý přetopený vzduch. Oba extrémy škodí zdraví a mohou být příčinou časté nemocnosti, opakovaných infekcí i alergických reakcí.

Jaká je optimální vlhkost vzduchu v bytě?
Relativní vlhkost vzduchu se uvádí v procentech. 100% vlhkost hovoří o maximálně vlhkém vzduchu prosyceném vodní párou a 0% relativní vlhkosti značí suchý vzduch zcela bez částeček vody. K měření vlhkosti vzduchu slouží vlhkoměr, chytré zařízení, které se doma vyplatí mít.

Doporučená relativní vlhkost vzduchu je v zimě 45 až 60 % a v létě od 40 do 55 %. Vždy by se měla udržovat na úrovni mezi 40 až 60%, která je pocitově nejpříjemnější a nezatěžuje náš organismus.

Vlhkost vzduchu podle období

Menší výkyvy vlhkosti nepředstavují problém. Objevují se hlavně v kuchyni a koupelně po sprchování, praní či při vaření. Při teplotě vzduchu 20 °C by však vlhkost neměla překročit 60 %. Pokud doma naměříte hodnotu nižší než 35 %, vzduch je příliš suchý.

Ve vlhkém prostředí se daří plísním i roztočům
Přestože se vlhkost v bytě zpočátku projevuje nenápadně, může značně znepříjemnit náš život. Kromě méně závažných problémů, jako jsou zarosená okna, dokáže vlhký vzduch ovlivnit i zdraví. Funguje jako pozvánka pro mikroorganismy, které škodí všem obyvatelům domácnosti.

Nadměrná vlhkost vzduchu vytváří ideální podmínky pro množení roztočů, což může vést ke vzniku alergických reakcí, dráždivému kašli nebo opakovaným infekcím dýchacích cest.

Pokud se k dlouhodobě vlhkému vzduchu přidá i vyšší teplota, zamoření stěn plísněmi je jen otázkou času. Spory těchto plísní, které následně vdechujeme, mohou způsobit zvýšenou nemocnost a dokonce i bolesti hlavy či únavu.

Plísně na stěnách jsou jasným signálem, že interiérovou vlhkost je třeba dostat pod kontrolu. Pokud nestačí větrání, problém je třeba řešit od základů. Staré domy mohou vyžadovat podřezávání zdiva, kvalitní izolaci oken a zateplení. Při menší rekonstrukci je důležitý správný výběr vnitřní omítky.

Porovnání stavebních materiálů se věnovali vědci v rakouském výzkumném parku Viva. Ukázalo se, že vápenná omítka dokáže regulovat vlhkost 2 až 3krát lépe než sádrová omítka nebo sádrokarton.

Materiály s obsahem vápna absorbují vodní páru z prostředí a v případě suchého vzduchu ji vydávají zpět. Omítka tak udržuje stálou vlhkost vzduchu na komfortní úrovni mezi 40 a 60 %.

Omítky se zásaditým pH mají dezinfekční vlastnosti. V interiérech působí jako přirozená ochrana před škodlivými mikroorganismy a růstem plísní. Dlouhodobě regulují vlhkost i teplotu v interiéru, čímž přispívají ke zdravému bydlení.

Jak snížit nadměrnou vlhkost:

použijte minerální omítky a barvy na stěny, které regulují vlhkost v interiéru a zvyšují kvalitu vzduchu,
všechny místnosti pravidelně větrejte v kratších intervalech,
do prostoru, kde vzniká nejvíce vlhkosti, můžete umístit odvlhčovač vzduchu,
při vaření vždy používejte odsavač par,
sušák na prádlo umístěte tak, aby kolem něj volně proudil vzduch.
Suchý vzduch potrápí zejména v zimních měsících
Probouzíte se s ucpaným nosem, vyprahlými ústy a častokrát i bolestí hlavy? Trápí vás pálení očí nebo suchá a popraskaná pokožka? Příčinou těchto problémů může být suchý vzduch v interiéru.

První signály není třeba ignorovat. Pokud je vlhkost vzduchu v bytě příliš nízká, trpí především dýchací cesty. Kvůli narušené vlhkosti sliznic do těla snadněji proniknou bakterie a viry, což vede k závažnějším zdravotním problémům.

Se suchým vzduchem bojujeme hlavně během zimy. Venkovní teploty klesají a chladný vzduch přirozeně udržuje méně vlhkosti než ten teplý. Nepřetržité topení a vzácné větrání způsobuje, že vlhkost vzduchu v místnostech často klesá i pod 30%.

Při problému se suchým vzduchem může pomoci zateplení. Zvýší se tak teplota na povrchu stěn, díky čemuž nebudete muset v zimě přetápět. Při rekonstrukci nezapomínejte, že i to, z čeho jsou stěny vyrobeny, má velký vliv na vlhkost v ovzduší. Pokud máte stěny ze sádrokartonu, regulace vlhkosti nebude příliš účinná.

Vlastnosti sádrokartonu lze vylepšit Baumit Ionit systémem, který se skládá z hladké stěrky a vnitřní barvy. Stěrky regulují vlhkost v interiéru po celý rok, podle potřeby ji automaticky zvyšují nebo snižují. Vnitřní barvy přitahují molekuly vody a mění je ve zdraví prospěšné ionty, které čistí vzduch. Kromě komfortní vlhkosti získáte také nižší prašnost a citelně čerstvý vzduch, který příznivě působí na zdraví všech členů domácnosti.

Jak zvýšit vlhkost suchého vzduchu
využijte kvalitní vápenné omítky a interiérové ​​barvy pro aktivní regulaci vlhkosti,
během chladných zimních dnů nepřetápějte domácnost,
po koupeli nebo při vaření otevřete dveře do chodby,
pořiďte si pokojové rostliny, které pomohou s regulací vlhkosti,
investujte do kvalitního zvlhčovače vzduchu nebo si vyrobte vlastní – na radiátor umístěte misku s vodou nebo mokrý ručník.

Neustálá kontrola vlhkosti v interiéru není jednoduchá. Dobrou zprávou je, že většině těchto starostí můžete předejít předem, pokud použijete kvalitní materiály již při stavbě nebo rekonstrukci bydlení. Vaše zdraví vám za to nepochybně poděkuje.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články