Oblíbená dovolenková destinace nenabízí pouze známé přímořské lokality. Poznávat chorvatské vnitrozemí se spoustou atrakcí můžete i na podzim. Například na severu země, kam se dostanete s autem zhruba za čtyři hodiny, je najdete nepočítaně. Objevíte zde malebná městečka, krásné hrady a také ochutnáte různé gurmánské speciality.
Varaždin
Díky jeho architektuře ho přezdívají i „malou Vídní“. Řeč je o velmi pěkném městě Varaždín, které si jistě zamilujete. V polovině 18. století se na čas stalo hlavním městem Chorvatska a bylo zde postaveno mnoho kostelů a šlechtických paláců. V roce 1776 požár zničil velkou část města, což způsobilo přesun administrativních struktur zpět do Záhřebu. Jednou z hlavních atrakcí města je hrad Stari Grad, pocházející z 12 století, který se několika pozdějšími přestavbami změnil na reprezentativní šlechtické sídlo. Je skvěle zachován a dnes v něm sídlí Varaždinské městské muzeum se sbírkami zbraní, hodin, benátského skla a keramiky a několika místnostmi navrženými tak, aby odrážely různá období, jako renesance, baroko a rokoko.
Zámek Varaždin
Velmi pěkné je také hlavní náměstí, Trg Kralja Tomislava (Náměstí krále Tomislava), na kterém si můžete posedět u skvělé kávy a koláčů. A to například v proslulé kavárně Grofica Marica, kde nabízí i skvělý, stejnojmenný koláč. Ten je pojmenován podle známé operety Hraběnka Marica od Emmericha Kálmána, ve které se zpívá píseň „Nás čeká Varaždín“. Na náměstí si prohlédněte i radnici z roku 1523, jednu z nejstarších v Evropě, Draškovičův palác, který byl v letech 1756 – 1776 sídlem chorvatského parlamentu či katedrálu ze 17. století. Zajít si můžete také do Muzea hmyzu v Herzerově paláci s více než čtyřmi tisíci exponáty, případně i do Muzea andělů s výstavou uměleckých děl týkajících se andělů. Při procházce městem, které je i střediskem zručných řemeslníků, si můžete dát na památku vyrazit i památnou minci.
Čakovec
Velmi zajímavé, kulturní a historicky bohaté je také městečko Čakovec v regionu Medimurje. Jeho největší atrakcí je renesanční zámek Stari Grad, kdysi obklopený vodním příkopem. V něm můžete navštívit muzeum regionu, prohlédnout si velkou unikátní knihovnu, zachovalé zařízení interiérů a pocítit zároveň i luxusní životní styl, kterým kdysi žil. Zámek patřil rodu Zrínských, jedné z nejvýznamnějších chorvatských magnátských rodin, která významně ovlivnila chorvatské i uherské dějiny.
Zámek Čakovec
S jejich jménem se po celé zemi setkáte v podobě názvů ulic, náměstí, škol i soch jeho významných členů. Ty si všimnete i před vstupem do zámku. Zobrazují chorvatského místokrále, bána Petra Zrínského a jeho manželku Kateřinu, držíc se za ruce. Kateřina Zrínská, která byla patronka umění, spisovatelka, horlivá vlastenka a mučednice, je pokládána za jednu z nejvýznamnějších žen chorvatské historie. Poté, co se rodina zapojila do protihabsburského spiknutí, ji císař prakticky zlikvidoval a ona umřela internovaná v cele kláštera v Grazu. Národní banka Chorvatska vydala v roce 1999 stříbrnou pamětní minci s jejím portrétem, v rámci série „Slavné ženy Chorvatska“.
Trakoščan
Rádi navštěvujete hrady a zámky? V regionu na vás čeká také jeden z nejkrásnějších chorvatských hradů. Tato impozantní a fotogenická stavba, která se vypíná nad Trakoščanským jezerem a je oblíbeným cílem turistů. Jeho dnešní vzhled pochází z 19. století, kdy původně malou pevnost přestavěli na reprezentativní sídlo hraběcího rodu Draškovič. Tím patřil od konce 16. století až do roku 1945, kdy museli odejít do emigrace. Interiér je bohatě vybaven předměty z období od 15. do 19 století. Projdete se zhruba dvaceti reprezentačními a obytnými místnostmi, mezi kterými vyniká Lovecká a Hudební sál, jídelna, kuřácký salon s krásnými tapetami, malířský ateliér, či knihovna obsahující zhruba 1500 historických knih. Určitě si zde všimnete i množství obrazů, zobrazujících příslušníky tohoto rodu. Mezi nimi se vyskytuje i pár nepovedených děl od neznámých umělců, kteří šlechticům k tělu namalovali až neúměrně velké hlavy.
Ineteriér hradu Trakoščan
Vedle obrazů je zde i sbírka starých fotografií, mezi kterými vás asi zaujme i akt ženy ležící na pohovce, vytvořený v roce 1865. Jejím autorem byl hrabě Juraj Draškovič, jeden z prvních amatérských fotografů v Chorvatsku. Ve zbrojnici zase můžete obdivovat téměř 300 dochovaných historických šavlí, pistolí, děl, brnění či vojenských zástav. Nahlédnete i do hradní kuchyně, ve které středu stojí velký kachličkový sporák a vedle ní kamna na chléb. Po prohlídce hradu se vydejte na procházku kolem jezera do zámeckého lesoparku, odkud můžete hrad obdivovat ze všech stran.
Regionální delikatesy
I na gurmány zde něco čeká. Když se vypravíte do městečka Samobor určitě vyzkoušejte věhlasný krémový koláč „Samoborká kremšnita“. Přestože tento koláč, který připomíná náš krémeš můžete ochutnat po celém Chorvatsku, nejlepší se vyrábí zde. Skládá se ze dvou vrstev listového těsta, které jsou naplněny lehkým vyšlehaným krémem. Koláč vám v kavárnách a cukrárnách naservírují ještě teplý.
Další specialitou Samoboru je i slaný tenký koláč, „Rudarská greblica“, který má na evropské úrovni chráněno označení geografického původu. Vyrábí se v pekárně Nikl’s a to s různými příchutěmi. Základem nádivky je tvaroh, do kterého se přidávají buď vlašské ořechy, mrkev, jarní cibulka, špenát či kopřiva.
V regionu se setkáte is perníkovými srdíčky zvanými „Licitarsko srce“. Jsou vyrobeny z perníkového těsta, natřené červenou polevou, ozdobené malým zrcátkem a často obsahují i krátkou zprávu. Tradičně se dávají jako dárek blízké osobě, případně jsou oblíbeným suvenýrem. Tento druh výroby perníků je také na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Sever země láká turisty i na dobré víno. Vinnou koštovku si můžete dopřát například v příjemném rodinném vinařství Hažić, ve vesničce Sveti Martin na Muri, severně od Čakovce. Zde se kromě výroby vína, které pochází z jejich vlastních vinic věnují také pěstování jablek, ze kterých vyrábějí šťávy, ocet, či sušené lupínky, ale i výrobě skvělého dýňového oleje. Posedět si zde můžete na pěkné dřevěné terase a kochat se výhledy na okolní vinohrady. K vínu vám nabídnou také regionální dobroty v podobě domácího sýra, uzenin a malých kousků bílého chléba namáčených v dýňovém oleji.