Existuje pár pravidel, která je třeba dodržovat, aby vaše varná deska zůstala krásně lesklá, jako když jste ji koupili.
Pokud máte rádi lesk a dokonale hladký povrch vaší sklokeramické desky, vězte, že tyto vlastnosti si dokáže udržet i několik let, pokud o ni pečujete správně. Tady je pár rad, čemu se vyhnout a naopak, co je dobré dodržet při údržbě a čištění vaší sklokreamické desky.
1) K čištění sklokeramické desky nepoužívejte drátěnku ani drsnou stranu houbičky
I když zaschlé připáleniny vás mohou nabádat k sáhnutí po účinné drátěnce či převrácení houbičky na drsnou stranu, nedělejte to! Lesklý povrch skleněné desky můžete takto lehce poškrábat.
K čištění vždy používejte hadřík z mikrovlákna nebo jemnou část houbičky. Chcete-li se zbavit silných připálením, navlhčete je vodou nebo přípravkem na čištění sklokeramiky a opatrně použijte škrabku (kovovou nebo umělohmotnou) k tomu určenou. Stejný účinek bude mít i seškrábání pomocí žiletky, ale tady už je třeba dávat pozor nejen na sklo.
2) Nepoužívejte čistící přípravek pokud je deska ještě horká
Často se snažíte uklidit kuchyň po uvaření chutného oběda ještě předtím, než ho se do něj pustíte, abyste si pak mohli už jen slastně odfouknout? Dobrý přístup!
Jen pamatujte na to, že sklokeramickou desku je třeba nechat vychladnout. Použití chemického, ale i přírodního přípravku na čištění horké desky může způsobit jeho připálení a trvalé poškození skla.
3) Očistěte varnou desku po každém použití
K předchozímu pravidlu se váže i toto doporučení. I když je dobré horkou desku nečistit přípravkem, setření horké špinavé plochy vlhkým hadříkem po vykypení polévky nebo zafrkání olejem, vám pomůže předejít vzniku připálenin.
Když deska zcela vychladne vytáhněte svůj oblíbený čistič a dokončete nezbytnou údržbu.
4) Přípravek na čištění skla nepatří na varnou desku
Použití čističe skla na skleněnou desku se může zdát jako logický krok. Přesto se snažte takovému ošetření vyhnout. Amoniak, který je běžnou složkou přípravků na čištění skla a oken, může zanechat na citlivé sklokeramice trvalé skvrny a šmouhy.
5) Nemíchejte těžké pánve a hrnce po povrchu desky
Možná si řeknete, že je to jasné jako facka. Ale ruku na srdce! Po přechodu z plynových hořáků na skleněnou desku, mnozí z nás podvědomě potřásají a mnou pánve po rovném, delikátním povrchu nadále. Je to zvyk!
V případě sklokeramiky jde o skutečně nechtěný pohyb, který je třeba eliminovat ideálně ještě před její instalací. Je třeba se naučit pánev jemně nadzvednout nad zahřátou plochu a jídlo promíchat potřásáním ve vzduchu. Totéž platí při přesouvání hrnce z větší plotýnky na menší. Nadzvednout a opatrně položit.
A jak je na tom vaše trouba?
Jak vyčistit odolné usazeniny na mřížce z trouby? Těchto sedm rad vám usnadní život.