- Komerční sdělení -zprávy
HomeDomovS tímto pokladem ušetříte desítky eur, navíc nemá žádný zápach a překoná...

S tímto pokladem ušetříte desítky eur, navíc nemá žádný zápach a překoná i sílu octa!

Kyselina citrónová je malý zázrak, který dokážeme využít téměř pro všechno v domácnosti. Poznejte její sílu a ušetřete desítky eur.
Kyselina citrónová je přírodní prášek, který mimořádně dobře čistí a cenově je nejvýhodnějším prostředkem k čištění. Nemá žádný zápach a má větší čistící sílu než ocet. Pomocí ní se zbavíte bakterií, plísní, vodního kamene, usazenin, mastnoty, skvrn od rzi, mýdlových nečistot a kromě toho má také dezinfekční vlastnosti.

Kyselina citrónová se považuje za univerzální čistící prostředek a lze ji použít na různé povrchy i spotřebiče.

Jak připravit roztok kyseliny citrónové?
Obecně ji používáme v poměru 2 kávové lžičky na půl litru vody, ale každé čištění vyžaduje zvláštní dávkování. Kde a jak využít kyselinu citrónovou?

Na vodní kámen
Nejčastěji bojujeme s vodním kamenem v konvici. Abyste si opět vychutnali šálek oblíbeného čaje bez usazenin z vodního kamene, stačí k tomu 10 minut.

Do konvice napusťte vodu do výše usazenin. Podle množství napuštěné vody přidejte kyselinu citrónovou a přivedeme k varu. Po vypnutí vylijeme vodu, opláchneme a zkontrolujeme. Pokud se v konvici nacházejí ještě usazeniny, čištění zopakujeme. Takto vyčištěnou konvici můžete ihned používat a není třeba ji čistit již žádnými prostředky.

Tímto způsobem můžeme vyčistit i ostatní kuchyňské spotřebiče jako kávovar či mixér.

Kuchyňské pracovní desky
Roztok z kyseliny citrónové nastříkejte na pracovní desku a nechte dvě minuty působit. Otřete a v případě potřeby postup zopakujte. Při větším znečištění přidejte do roztoku 1 kapku čisticího prostředku na nádobí abyste podpořili pěnění, které zaručí důkladné působení. Aktivní pěna dokáže vyčistit mastnotu, skvrny od potravin, kávy, ale také skvrny od tvrdé vody.

Buďte ovšem opatrní při čištění mramorových či vápencových povrchů. Kyselina citrónová by mohla poškodit povrch a narušit strukturu.

Varné desky
V láhvi smíchejte půl litru vody, 2 kávové lžičky kyseliny citrónové, lžičku sody bikarbony a kapku prostředku na nádobí. Roztok nastříkejte na desku a znečištěné části, nechte působit 2-3 minuty a lehce setřete hadrem. Již po první aplikaci zůstane deska krásně lesklá.

Usazeniny v troubě
Kromě běžného čištění mřížky roztokem, vyzkoušejte odstranit mastnotu a usazeniny vodní párou. Odolnou hlubokou pánev napusťte vodou, přidejte potřebné množství kyseliny citrónové a vložte na mřížku do trouby, kterou zapněte na 200 °C a nechte působit 30minut. Teplota může být i vyšší, je však třeba zkontrolovat odolnost pánve.

Během působení kontrolujte, zda je v pánvi stále dostatečné množství vody a podle potřeby dolévejte. Po uplynutí 30ti minut, troubu vypněte, nechte mírně vychladnout a setřete.

Ucpaný odpad
Na tento problém existuje mnoho dostupných prostředků, ovšem s použitím kyseliny citrónové výrazně ušetříte. V misce smíchejte kyslinu citrónovou se sodou bikarbonou v poměru 1:1, vsypte do odtoku a zalijte minimálně 1 litrem vroucí vody. Do několika vteřin se tak zbavíte vodního kamene, usazenin a navíc bude odpad konečně bez zápachu.

Pračka i myčka nádobí
Stejně jako odpad i pračka či myčka nádobí potřebují pravidelné čištění. Kromě čistoty a vůně se nám odvděčí i delší životností.

U obou platí, aby byl spotřebič během čistícího cyklu prázdný. Do zásobníku přidejte 250g kyseliny citrónové a spustíme cyklus.

Nerezová ocel i obkládačky
Vodní kámen se vyskytuje stejně často i na vodovodních bateriích, obkládačkách a umyvadlech. V láhvi rozpusťte 4 kávové lžičky, přidejte 1 litr vody, promíchejte a roztok je hotový. S pomocí rozprašovače jej umíte používat jako jakýkoli prostředek z obchodu. Roztok nastříkejte, nechte minutu působit a poté omyjte standardním způsobem. Nakonec povrch důkladně otřete suchým hadrem a bude opět krásně lesklý a beze šmouh.

Spáry v koupelně
Čistící roztok s kyselinou citrónovou zatočí také s plísněmi a nečistotami ve spárách mezi obkládačkami. Aktivní roztok nastříkejte, nechte 10 minut působit a poté opláchněte vodou. V případě potřeby použijte k dočištění starý zubní kartáček.

Voňavé prádlo bez nádechu šedé či žluté barvy
Tento trik ocení zejména hospodyňky, které preferují čistou a jemnou vůni prádla. Kyselina citrónová jí dodá svěžest a lehkost a navrátit zářivou bělost.

Ve vodě z praní se nachází vysoký podíl železa, které způsobuje skvrny a celkové zežloutnutí oblečení. Pokud do praní použijete kyselinu citrónovou, změkčí vodu a aktivně odstraní železo. Do zásobníku stačí přidat lžíci kyseliny citrónové a spustit zvolený cyklus.

Domácí bělidlo
Pokud ji použijete ve spojení s peroxidem vodíku v poměru ¼ šálku kyseliny citrónové a ½ šálku peroxidu vodíku, bude působit jako bělidlo. Tato kombinace dokáže odstranit také odolné skvrny od oleje.

Žehlička
Tvrdá voda zanechá své stopy i v žehličce. Roztok z kyseliny citrónové nakapejte do zásobníku a napařujte 5-10 minut, respektive, dokud se voda nevypaří. Zásobník opět naplňte a žehlete utěrku na vysoké teplotě, dokud se tímto způsobem nevypaří veškerý roztok ze zásobníku. Po skončení procesu, celý povrch i spodek žehličky důkladně omývejte.

Věříme, že jsme vám nabídli opět další možnosti, jak využít dostupný čistící prostředek, který si dokážete vyrobit doma za pár eur. Máte-li i vy nějaké tipy, jak využít kyselinu citrónovou, dejte nám vědět redakce@dobruchut.sk

Věděli jste, že?
Citron je nenahraditelný v kuchyni i při ekologickém úklidu. Ale skrývá se v něm ještě mnohem víc.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články