- Komerční sdělení -zprávy
HomeDomovJak se zbavit potravinových molů

Jak se zbavit potravinových molů

Jak se zbavit potravinových molů? Poradíme vám pár jednoduchých triků, jak se jich zbavit účinně a hlavně rychle.
Potravinové moly nejčastěji zanesete domů přes jiné potraviny. Mohou se nacházet v mouce, ve starších ořechách nebo v jiných suchých surovinách. Také se stane, že pokud bydlíte v bytovce, tak se k vám dostanou od sousedů. To důležité je zničit je co nejdříve a v plné míře, aby se nevraceli a zejména dělat důslednou prevenci, protože jednodušší je zabránit jejich výskytu, než se jich potom zbavit.

 1. Použijte lepicí past
  Začněte tím nejjednodušším trikem, který zároveň bývá i nejúčinnější. Použijte tradiční lepící past, která se aplikuje na jakýkoli hmyz. Položte ji do skříně nebo na poličku a nechte ji tam několik dní. Počkejte, dokud delší dobu nepřibude žádná mole. Ty se totiž mohou skrývat, poté budou ukládat vajíčka a tak se jich nebudete umět dokola zbavit.

Buďte trpěliví a odstraňte past až v momentě, kdy se už tento hmyz nebude ukazovat.

 1. Pravidelně kontrolujte suché potraviny
  Moly se neobjeví nikdy jen tak bez varování. Vždy jim nejprve předcházejí drobné červíky nebo larvy, které naleznete v potravinách. Proto byste měli vždy jednou za měsíc zkontrolovat data spotřeby a pouhým okem podívat jak vypadají suché suroviny. Když například někde používáte mouku, stále ji prosejte. Díky tomu rychle odhalíte případné zárodky vajíček a můžete prozkoumat zbytek skříňky. Takto zasáhnete včas a moly se nebudou rozšiřovat.
 2. Poličky omývejte octovou vodou
  Po odstranění všech molů si ještě dávejte pozor, aby ve skříňce někde nezůstala vajíčka. Při jídle však nemůžete použít agresivní čisticí prostředky. Namísto nich můžete aplikovat ocet, který smícháte v poměru 1:1 s čistou vodou. Namočte si do směsi hadřík a tím otřete všechny poličky. Dávejte pozor zejména na kouty, kde mohou lehce zaniknout. Projeďte textilií i zadní stěnu a nechte vše dobře vyschnout.
 3. Bobkový list
  Dobrou prevencí před moly je bobkový list. Ten můžete vložit přímo mezi suché potraviny nebo svažte dohromady více lístků a zavěste je do skříňky. Jeho silné aroma je odhání a brání jim rozmnožovat se. Můžete jej položit například mezi luštěniny nebo ořechy. Nemusíte se obávat, vůbec to neovlivní jejich chuť.
 4. Položte napadené potraviny do mrazničky
  Když objevíte potravinové moly například v mouce, cukru nebo v jiných potravinách, ihned je dejte na 24 hodin do mrazničky. V prvním stadiu se totiž nové zárodky hledají velmi obtížně. Proto je důležité zamrazit je, abyste je tak zničili a zabránili jim rozšiřovat se. Těmto potravinám to nijak neublíží a vy se definitivně zbavíte vašich problémů. Potom je ještě jednou dobře prohlédněte nebo prosejte a opět je můžete vrátit do skříňky.
 5. Umyjte všechny nádoby
  Pokud už máte doma hodně molů, musíte provést hloubkové čištění. Tehdy potřebujete vydenzifikovat všechny nádoby, ve kterých jsou uskladněny potraviny. Nezapomínejte na to, že je musíte nechat úplně vyschnout, aby se zase dovnitř nedostala plíseň. Prohlédněte si jednotlivé suroviny, vraťte je zpět a poté všechny nádoby dobře a pevně uzavřete.
 6. Pozor na textilie
  Ve skříňce můžete mít lněné či jiné textilní sáčky nebo ubrousky, které jsou přímo magnetem na molu. Přes ně se pak jednoduše dostanou i k jídlu. Proto byste se v prvním kroku měli zbavit právě takových materiálů. Přesuňte všechny suroviny do plastových nebo porcelánových nádob, kde je navíc i lépe uzavřete.
 7. Bylinková směs
  Jako výborná prevence poslouží aromatické bylinky. Usušte je. Dejte do skříňky a zabraňte tak výskytu molů. Známým pomocníkem je levandule, ale teď jí nemůžete dávat velké množství, aby náhodou neprorazila vůni ostatních potravin. Přidejte také tymián, rozmarýn, dobrá je i máta. Smíchejte je dohromady a položte dovnitř v otevřené nádobě. Alespoň každý druhý den je po otevření skříňky promíchejte a rozdrťte pár lístků mezi prsty, aby se rozšířilo jejich aroma.
 8. Vysávejte je
  Všechny moly, larvy i vajíčka velmi dobře odstraníte pomocí vysavače. Musíte však procházet podrobně místo vedle místa, aby se vám podařilo zachytit opravdu veškerý hmyz. Potom ještě umyjte skříňku pomocí saponátu a teprve poté do něj vraťte potraviny.
 9. Pomůže přemístění potravin?
  Tento trik by mohl pomoci, ale musíte být u něj opatrné. Především nikdy nepřesouvejte napadené suroviny mezi jiné potraviny, protože se takto jen rozšíří. Stejně pokud je přemístíte, aniž byste je všechny zkontrolovali, tak tím nic nevyřešíte. Moly se budou šířit dále i na novém místě. Takže pokud to chcete udělat, dejte veškeré jídlo do úplně prázdné skříňky a předtím ho vše zkontrolujte.
- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články