- Komerční sdělení -zprávy
HomeRady a NávodyPažitku snadno vypěstujete také v květináči. Kde všude se hodí při vaření?

Pažitku snadno vypěstujete také v květináči. Kde všude se hodí při vaření?

Pěstujete si doma bylinky? Dejte si závazek, že letos vám v kuchyni přibude několik voňavých květináčů, díky čemuž se vaše vaření změní v zábavu. Do jednoho z nich si zasaďte pažitku, která je vynikající zejména do jídel studené kuchyně.
Pažitka v zahradě na jaře, doma kdykoli
Pažitka je výbornou bylinkou pro všechny pěstitele začátečníky. Péče o ni je totiž minimální a díky tomu ji zvládne vypěstovat každý. Začněme tou lehčí alternativou.

Tuto bylinku si velmi jednoduše vypěstujete v květináči. Semínka nedávejte příliš hluboko do země, aby mohla snadno vyklíčit. Klidně je můžete nasypat hustěji vedle sebe, pažitce to vůbec nevadí. Pak už jen stačí zalévat a do pár dní už uvidíte první stébílka. Její velkou výhodu je, že roste velmi rychle. Již po dvou týdnech je dostatečně pevná a můžete si vzít první kousky.

Ještě lépe se daří pažitce na zahradě. Tam v podstatě o ni nemáte téměř žádnou starost. Pokud alespoň někdy sprchne a není příliš suché období, nemusíte ji ani zalévat. Venku se sedí od konce března, přesný čas závisí na vašem regionu a klimatických podmínkách. Ideální je, aby už v noci nebyly mrazy, které by ji mohly zničit. Potřebuje sluneční prostředí, ale nemělo by na ni svítit slunce po celý den, aby nevyschla. Opakovaně vám bude růst až do pozdního podzimu. Pak stačí vybrat kořen ven a připravit si místo pro příští rok. Pokud je pažitka ještě v dobrém stavu, přesuňte ji do květináče a pěstujte dále doma.
Největší chyby při pěstování pažitky – špatné zalévání a nesprávný substrát
První a poměrně častou chybou je, že nepoužijete speciální substrátovou směs na bylinky. Když totiž není v půdě i trošku přimíchaného písku, tak se jí nebude tak dobře dařit. Zemina by neměla být příliš kyselá, protože v tom případě jsou stébílka velmi tenká.

Pažitku byste měli také každý týden zastřihávat, aby postupně zesílila. Dávejte pozor na správné zalévání. Potřebuje být pravidelně zalévána, ale půda nemůže být přelita. Protože tehdy vám velmi rychle začne žloutnout.

Můžete jíst také květiny pažitky?


Když už je pažitka vysoká, začne kvést do květu. Ten má zacuchanou fialovou hlavičku a zkrášlí vám květináč. V moderní gastronomii se ke zdobení jídel používají také květiny. K tomu si však musíte vybírat speciální druhy, které jsou jedlé. Dobrou zprávou je, že pažitkové květinky můžete spokojeně přidávat na vaše talíře. Servírované pokrmy tak nejen zkrášlíte, ale také dochutíte. Stejně jako pažitka, i její květiny mají jemnou chuť a uděláte tak skvělou tečku vašeho vaření. Udělejte to tak, že v jednom květináči si vypěstujete pažitku až do květu a druhý si nechte ke stříhání a přidávání do pokrmů.

Pažitka se více hodí do studené kuchyně


Pažitka se častěji objevuje při přípravě studených jídel. Hlavním důvodem je, že takhle si dokáže zachovat lepší chuť a více výživných látek. Chcete-li ji přidat například do asijských receptů nebo do soté, vždy ji dejte doslova jen na poslední minutu vaření. Díky tomu zanecháte příjemnou svěží chuť i vzhled. Vždy ji krájejte na drobné kousky. Když necháte déle stébelka, ty mohou vypadat hezky na talíři, ale těžší se jedí. Někdo totiž nemá rád, když se jim dostanou do krku v takové formě, protože jim to vyvolává nepříjemné pocity. Pažitku můžete využít například do těchto jídel:

  • do jakékoli pomazánky,
  • posypat obložený chlebíček.

Vyzkoušejte domácí pažitkový olej


Z pažitky vyrobíte také výborný olej. Tím můžete ozdobit jídlo ve finální fázi a zároveň doplní chuť jídel. Skvěle se hodí k sýrům, výborně doplní krémové polévky nebo jím přelijte plátek ugrilovaného masa.

Existují dva způsoby jeho přípravy


První je pracnější, ale v něm budete mít intenzivnější chuť. Pažitku posekejte a nasypte do láhve. Zalijte ji olivovým olejem a počkejte, dokud klesne. Nyní doplňte další dávku oleje a takto jej odložte do chladničky. Takto ho dejte do chladničky a nechte odležet alespoň pět dní. Potom můžete kdykoli vyjmout a přidávat do jídel.

Druhý rychlejší způsob je, že pažitku spolu s olejem rozmixujete na hustou kaši a poté ji propasírujete přes síto.


Redakce radí: Vyzkoušejte recepty na skvělé polévky, které potěší každého strávníka. 


Jaký vliv má pažitka na zdraví?

  • má vysoký podíl vitamínu C a je dobrá na imunitu
  • pomáhá při trávicích potížích
  • upravuje hladinu cholesterolu
  • pomáhá pročistit trávicí systém
  • posiluje srdce a cévní systém
  • zlepšuje kvalitu pokožky
  • posiluje kosti
  • zlepšuje zrak a chrání oči
- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články