- Komerční sdělení -zprávy
HomeDomovNože nepatří do zásuvky ani myčky nádobí!

Nože nepatří do zásuvky ani myčky nádobí!

Nože jsou vizitka kuchaře. Jak byste se o ně měli starat a kde je skladovat? Dodržujte tato základní pravidla a ušetříte.

Pro každého kuchaře by měla být jeho sada nožů posvátnou. Měli by se o ně starat se vší pozorností a láskou, protože jsou jeho neodmyslitelnou součástí. Vyzkoušejte naše rady, které vám je pomohou udržet déle v dobré kondici, aby vám výborně sloužily a ušetříte tak desítky eur.

  1. Nože nikdy nedávejte do myčky nádobí
    Základním pravidlem je, že nože nesmějí přijít do kontaktu s velmi vysokou teplotou. Při ní totiž dochází k jejich otupení a ničí se tak. Z toho důvodu je v žádném případě nedávejte do myčky nádobí. V ní se nádobí myje velmi horkou vodou a kvůli tomu není toto prostředí vhodné pro nože.
  2. Nože nemyjte ani horkou vodou
    Ze stejného důvodu je nemůžete mýt ani v horké vodě. Používejte vždy vlažnou. Nemusíte se obávat, i při této teplotě se vám podaří zbavit všech nečistot. Bacily zase odstraníte pomocí správných přípravků. Pořiďte si dezinfekční produkty, které lze využívat i v kuchyni a ty vám spolehlivě vyčistí celý povrch nožů.
  3. Nezapomínejte na pravidelné broušení
    Není to žádná fáma. S tupým nožem se skutečně říznete dříve, než kdybyste ho měli ostrý. Navíc se vám takto zbytečně komplikuje práce a prodlužuje vaření. Takže jednou za jeden až dva měsíce byste si měli všechny nože přebrousit. To můžete dělat několika způsoby. Pokud máte v ruce zručnost a umíte je přikládat ke kameni nebo ocílce v přesném 20 stupňovém úhlu, tak vám nože jistě naostří nejlépe. I pro laiky je však mnohem jednodušší pomoci si bruskou. Přes ni jednoduše přejedete čepelkou a snadno tak připravíte všechny nože z domácnosti. Po broušení je nezapomeňte opět opláchnout ve vlažné vodě, abyste odstranili veškeré nečistoty.
  4. Při broušení nožů nezapomínejte na správný tlak
    Když budete používat ocílku nebo kámen, tak musíte umět nože správně přitlačit. Kdybyste totiž vyvinuli slabý tlak, tak by břity vůbec nebyly ostré. Ve skutečnosti vydrží mnohem víc, než byste si mysleli. Proto je třeba pořádně přitlačit. Nezlomí se vám a budou dobře vybroušené. U kamenu je také důležité, abyste jej trošku navlhčili a tak můžete spustit ošetření nožů.
  5. Správný způsob řezání
    Velice důležité je také naučit se techniku ​​správného řezání. Na nože v tomto případě příliš netlačte. Procházejte rovnoměrně přes potraviny a nedělejte s nimi jako s pilkou. Protože tak je nejspíš vytupíte. Dobře nabroušený nůž přechází přes jednotlivé suroviny snadno. Stačí ho jen používat v plynulých pohybech, aby vydržel co nejdéle.
  6. Vždy řežte na desce
    Dávejte také pozor, kde řežete jednotlivé potraviny. Když je to talíř nebo třeba zvyknete krájet některé potraviny přímo v hrnci či pekáči, tak se čepelka velmi rychle otupí. Za každých okolností si dávejte suroviny na dřevěnou desku. Ta vám nůž nezničí, protože je to přirozený materiál, který ani po přejetím ostří po jeho povrchu nezničí ani levné nože.
  7. Odkládejte je vždy jen suché
    Někteří své nože omyjí, otřesou z nich zbylé kapky vody a hned je odloží na jejich místo. Jenže takhle se může stát, že i kvalitní čepelka bude rezavět nebo na ní zůstane nějaký povlak. Vždy je musíte nejprve opatrně a dosucha otřít v nějaké jemné textilii, teprve potom je odložte na potřebné místo.
  8. Magnetický pás, zásuvka nebo odkladač na nože?
    Důležité je také určit si správný způsob uskladnění. Mnozí využívají magnetický pás, který však podle odborníků není až tak dobrý. Navíc byste jej nikdy neměli přichytit ostřím směrem nahoru. Zásuvka není vhodná z důvodu, že tam o sebe narážejí břity a to jim nedělá dobře.

Ideální je odkladač na nože. V něm mají totiž i dostatek volného prostoru, jsou v podstatě jen zaseknuté ve vzduchu a díky tomu se nemohou zničit.

  1. Levné neznamená nejhorší a naopak
    Při nakupování nožů se neřiďte pouze jejich cenou. Ani levné typy totiž nejsou špatné, pokud se o ně umíte správně starat. Vybírejte kvalitnější ocel, která vám déle vydrží. Hodně udělá správná péče. Pokud ji nepraktikujete, v tom případě přijdete io luxusně drahý kousek. Také vybírejte, k čemu konkrétně jej potřebujete použít. Pro krájení surovin do jídel jsou vhodnější větší nože, které najednou proříznou celou plochu. Pokud chcete vykosťovat například kuře, potřebujete užší a ohebnější kousek, se kterým se dobře manévruje. V zásobě by měl být ještě jeden malý nožík, se kterým se snáze pracuje v případě čištění zeleniny.
- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články